Son yıllarda Genel Kamu Lisansı olarak da bilinen GPL lisansı oldukça popülerlik kazandı. İlk olarak Richard Stallman tarafından önerilen bu lisans GNU Projesi olarak kullanıcılara sunuldu. Mevcut durumda 3. sürümü kullanılan lisans, yazılımdan görsellere belgelerden farklı medya öğelerine kadar birçok alanda uygulanabiliyor.

GPL Lisansı Ne İşe Yarar?

Bu lisansın ana amacı, kullanıcılara yazılımları ücretsiz olarak ya da düşük ücretlerle sunmak. Lisansın alınabilmesi için en önemli kural, ilgili yazılımın aynı lisans altında kayıtlı olması. Lisans altında kayıtlı olmayan yazılımlarda yapılan değişiklikler ve paylaşımlar, telif hakkı ihlali olarak kabul edilir. Ancak Genel Kamu Lisansı altında, yazılım üzerinde değişim yapmak ve yazılımı paylaşmak mümkün olur.

GPL Lisansı Almak için İzlenmesi Gereken Adımlar

Aşağıdaki adımları izleyerek herhangi bir yazılım için GPL lisansı almak mümkün. Tüm adımların tamamlanması, sürecin doğru bir şekilde işlemesi için önemli bir rol oynuyor.

Telif Hakkı Feragati

Bir yazılım Genel Kamu Lisansını almak için izlenmesi gereken ilk adım telif hakkı feragatini içeriyor. Bu aşamada, ilgili yazılımın ücretsiz sunulabileceğine dair bir bildirim imzalanıyor. Feragatname aşaması, ileride yaşanabilecek telif hakkı sorunlarının ortadan kaldırılmasına izin veriyor.

Telif Hakkı Bildirimi

Telif hakkı bildirisinde yazılımın tamamlanacağı tarihin yer alması gerekiyor. Bildirimin içerisinde yazılıma katkıda bulunan herkesin adı yer almalı. Ayrıca eğer GPL lisansı altında yer alan diğer yazılımların belirli bölümleri kullanıldıysa bu yazılımların telif hakkı bildiriminin de eklenmesi gerekiyor.

Lisans Dosyası

Genel Kamu Lisansı altında sunulan tüm yazılımların lisansın metin formatını da içermesi gerekiyor. Ayrıca, programın dağıtımı sırasında lisansın bir kopyasının da eklenmesi gerekiyor.

Lisans Bildirimi

Bu lisans altında yayınlanan yazılımların lisans bildirimi içermesi gerekiyor. Lisans bildirimi şu şekilde olabilir.

Bu program ücretsiz bir yazılımdır. Program, GPL Genel Kamu Lisansı altında yeniden dağıtılabilir, paylaşılabilir ve/veya değiştirilebilir. Söz konusu program, herhangi bir ticari karlılık sunmadan veya belirli bir amaca uygunluk garantisi vermeden sunulmaktadır.

Bu gibi bir bildirim, Genel Kamu Lisansı altında sunulan programa eklenmeli. Tüm bu aşamalar tamamlandıktan sonra ilgili yazılım bu lisans altında yayınlanabiliyor.